Съществуват много причини за поява на косопад. Те могат да се дължат на околната среда или да са генетично наследени. Понякога косопадът бива предизвикан от козметични процедури или в следствие прекомерното третиране на косата с химикали и уреди излъчващи висока температура като маши, преси, сешоари и други.
Често този здравословен проблем се проявява в следствие приема на лекарства, оказващи неблагоприятно въздействие върху човешкия организъм. Пример за това при жените са противозачатъчните таблетки, а при мъжете могат да бъдат всички видове лекарства на хормонална основа.
Факт е, че косопадът може да се дължи и на вътрешни заболявания. В такива случаи и при най-беглите предположения за подобен здравословен проблем, трябва да се потърси медицинска помощ. Това е от голяма важност, защото косопада в този случай може да бъде единствен симптом на сериозно заболяване. Едни от най-често срещаните видове косопад са:
- Телогенен ефлувиум – неговото настъпване може да бъде в следствие раждане, стрес, диета, недохранване, физическа травма, ваксинация, както и в следствие приема на лекарства или влиянието на токсини.
- Анагенния ефлувиум се наблюдава при хора, подложени на лечение с химиотерапия или в следствие на погълната силна отрова, които водят до нарушение на делението на клетките или метаболитна активност на космения фоликул.
- Кръговият косопад се дължат на имунната система на даден индивид. Тя атакува собствените си клетки и за това кръговия косопад се счита за автоимунно заболяване. Други причинители са стресът, наследствеността, алергии и инфекции.
Най – често срещаната форма на косопад при жените и мъжете е заложената генетическа липса на хормони, отговарящи за растежа на косата. Андрогенната алопеция е причинител в над 95% от случаите на косопад при мъжете, но е срещана и при жените.
Този вид косопад при мъжете се дължи на генетично заложената наследствена чувствителност на космените фоликули към дихидротестостерон. Това води до тяхното умаляване и съответно – до изтъняване на косъма и до отдръпване на линията на окосмяване.
Заболявания на щитовидната жлеза, също могат да причинят косопад, както и системни заболявания, инфекции и други.