Хипертония или високо кръвно налягане е заболяване, което се характеризира с покачване на кръвното налягане в артериите. Състоянието се класифицира като първична хипертония или вторична хипертония.
Причини за повишаване на кръвното налягане
Първичната хипертония е най-честата форма на това заболяване. Кръвното налягане се покачва с напредване на възрастта. Болестта е резултат от сложното взаимодействие на гени и фактори на околната среда. Инсулиновата резистентност е също причина за поява на високо кръвно налягане. Последни проучвания показват, че ниско тегло при раждане, майка пушачка, липса на кърмене също са рискови фактори за есенциална хипертония.
Вторичната хипертония е в резултат от някое друго основно заболяване. Най-често това са проблеми с бъбреците и ендокринни заболявания, като например синдром на Кушинг, хипотиреоидизъм, синдром на Кон, хиперпаратиреоидизъм и др. Други причини за вторична хипертония са затлъстяване, обструктивна сънна апнея, бременност, използването на някои лекарства и др.
Симптоми на хипертония
Няма гаранция, че човек който има високо кръвно налягане ще прояви някакви симптоми на заболяването. Неусложнена висока хипертония, обикновено се получава без никакви симптоми. Около 35% от хората не знаят, че имат високи нива на кръвно налягане и това може да продължи с години. Поради тази причина е препоръчително да се правят периодични измервания на кръвното налягане, дори когато няма никакви признаци за неговото повишаване.
При някои пациенти обаче, се появяват симптоми като: главоболие, замаяност, недостиг на въздух, замъглено зрение, гадене, понякога бъбречна недостатъчност и др. Въпреки всичко симптомите са нещо, чрез което организмът ни съобщава, че има здравословни проблеми. Ето защо вземането на навременни мерки е много важно.
Лечение на хипертония
Първата стъпка при лечение на този вид болест, включва промяна в диетата, физически упражнения и понижаване на теглото. Ако състоянието е много тежко и изисква незабавно използване на медикаменти, промените в начина на живот все пак се препоръчват във връзка с употребата на лекарства.
Хранителната диета трябва да включва много ядки, пълнозърнести храни, риба, птиче месо, плодове и зеленчуци. Основно трябва да се намали консумацията на натрий. Често се използва прием на диуретици, бета блокери, алфа блокери и др. Понякога се налага да се прилага лечение с две лекарства в комбинация. Всичко това зависи от причините за поява на заболяването и общото състояние на пациента.