Ефективността на строителното производство зависи до голяма степен от състоянието на механизацията на строителните работи, от насищането на строителните организации с високопроизводителни и икономични машини, съоръжения и средства за малката механизация.
Механизацията на строителството се осъществява под различни форми и преминава през няколко етапа на развитие. Нейна изходна форма е частичната механизация, при която с машини се извършват само отделни производствени операции. При разширяване на границите на частичната механизация се създават предпоставки за преминаване към комплексна механизация, когато всички операции, които влизат в технологичния процес, се извършват с машини, уреди, съоръжения и др.
През първия етап от развитието на механизацията — годините на предвоенните и първите следвоенни петилетки, беше необходимо да се измести преди всичко тежкият ръчен труд при изпълнението на най-трудно поглъщащите операции — изкопни работи, кърти чисти извозва, хоризонтално и вертикално транспортиране на материалите, приготвяне на бетонна смес и разтвор, натрошаване на камъни и др. Към края на 50-те години механизацията на отделните процеси беше почти завършена, особено на големите строежи, където нейното равнище достигаше до 95% и повече.
Развитието на машиностроенето в този период създаде възможност да се разшири сферата на използуване на машини, да се механизира по-голямата част от операциите в отделните технологични процеси при изпълнението на основните видове работи и практически да започне да се внедрява комплексната механизация в строителството.
Комплексната механизация намалява използуването на ръчен труд, внася коренни промени в технологията на строителното производство, сьздава благоприятни условия за високопроизводително използуване на техниката, за внедряване на прогресивни форми по организация на труда и за прилагане на по-съвършени методи на производство. Тя осигурява значително увеличаване на производителността на труда, намаляване на себестойността на строително-монтажните работи и повишаване на качеството на строителството.
Чрез комплексната механизация се завършва механизацията: на отделните процеси на труда, създават се механизирани технологични линии и се подготвят условия за преминаване към по-висока степен — автоматизация на производствените процеси в строителството.