Кокошият трън е твърд израстък по кожата с вирусна етиология. Често се появява при деца и млади хора.
Вероятността от повторна поява(рецидив) на кокоши трън до голяма степен зависи от качеството на лечение и от състоянието на имунната система на човека.
Колкото по-бързо се започне лечение, толкова по-големи са шансовете за пълно оздравяване.
За любознателните
Човешкият папиломен вирус е широко разпространен. Папиломи се появяват не само по кожата, но и върху лигавицата на устата, гърлото, гласните струни, бъбречното легенче, уретерите, пикочният мехур.
Причини за поява на кокоши трън
Вирусът се предава чрез директен контакт със заболял, а също и чрез контакт с вирусоносител, който е без видими прояви на заболяването. Интензивното размножаване на кокошия трън се осъществява на повърхността на кожата.
Друг възможен начин на предаване на вируса е самостоятелно инфектиране (автоинокулация).
В процентно отношение честотата на заболяването не е изчислявана, но се предполага, че от кокоши трън страдат близо 10% от подрастващите.
Методи за премахване на кокоши трън
Съвременни методи за избавяне от кокоши трън:
- използване на течен азот за замразяване на кокоши трън – безболезнена манипулация. На по-късен етап е възможна появата на поносима болка. На третираното място се образува мехурче, което се изпълва с течност. След няколко дни се образува коричка, която се отстранява и настъпва изцеление.
- метод на електрокоагулация – лечението зависи от вида и големината на кокошия трън.
- лазерно премахване – предпочитан метод за отстраняване на кокоши трън. С негова помощ кокошия трън се премахва безболезнено и ефективно.
Кокошият трън е вирусно заболяване и именно поради тази причина е необходимо да положим усилия за неговото адекватно лечение.
За да се избегне повторната поява на кокоши трън, лекуващият лекар може да назначи прием на антивирусни медикаменти. И не само това. Необходимо е своевременно да се предприемат мерки за укрепване и стабилизиране на имунната система.