Тези, които практикуват физически натоварващи спортове като футбол, баскетбол, кикбокс и дори тенис, са изложени на много висок риск от развитие на спортна херния. Това е много често срещана херния, която засяга долната част на коремната стена.
Голямото натоварване на коремните мускули при спортуване е една от основните причини за появата на спортна херния. Този тип херния е подобен на ингвиналната и се появява на същото място като нея, но разликата се състои в това, че при спортната не се получава издутина или бучка.
Всеки, който се занимава с някакъв вид спорт е с по-висок риск от получаване на херния, като няма значение колко са ви силни мускулите, защото спортната херния няма нищо общо с мускулната сила, а тя се появява защото влакната на коремната стена стават по-тънки.
Първите симптоми на спортна херния са леки болки, които се появяват в коремната област, последвани от болки в слабините, а при мъжете понякога и в тестисите. Болките се засилват при кихане и кашляне, като и при резки движения.
Ако се появи някой от гореспоменатите симптоми, тогава трябва да се консултирате с лекар за точната диагноза. За уточняването на проблема нямо точни медицински тестове, просто се правят такива, които да отстранят възможните други проблеми и по метода на изключването се стига до диагнозата.
След като получите диагнозата е добре да започнете лечението веднага, за да избегнете възможността за усложнения. За съжаление, единственият наистина ефективен начин за излекуването на хернията е операцията. Първото нещо, което лекарите предписват е повече почивка.
Ако хернията не е в напреднала фаза, след няколко седмици почивка и приемане на ибупрофен и други мускулни обезболяващи лекарства, тя може да се излекува. За съжаление в повечето от случаите този тип херния се установява твърде късно и се изисква хирургическа намеса.
Хубавото в случая е, че самата операция е много лесна и протича леко и бързо. При спортна херния пациентите трябва да помнят, че те не трябва да бързат да се връщат към тренировките, тъй като има опасност от повторно образуване на изсипването.
Процесът на възстановяване е различен при различните хора, така че първо трябва да се посети лекуващият лекар, който да ви каже дали сте готови да се върнете на терена.