За да стартираме проекта referringlinks.com ни бяха необходими: домейн, сървър и сайтове, върху които ще се изпробва приложението. Трябваше да се направи избор чрез кой метод ще се извиква модулът в сайта - чрез JavaScript или чрез iFrame. По стандартите на W3C (The World Wide Web Consortium), iFrame отпада като стандарт в бъдещите стриктни реализации на HTML, затова се избра вариантът с JavaScript. Трябваше ни и сървърен скрипт, който да обслужва приложението на по-ниско ниво на програмиране.
Тъй като сървърът, с който разполагаме поддържа PHP, а се налага и да се използват и някои Apache директиви, изборът за сървърен скрипт е PHP. В някои случаи се налага системата да генерира JavaScript от по-ниско ниво. При тази генерация ни трябват директиви на Apache, които да връщат на HTTP ниво хедъри (от англ. headers) за това, че генерирания код е на JavaScript. Трябват ни и директиви, които да поставят разширение ".js" на генерирания код. Всичко това за сега се поддържа само от PHP при основа Apache сървър.
При реализацията на това приложение ще трябваше да изградим и модул, който да пренася променливи и обекти между езиците JavaScript и PHP. JavaScript е език, който се изпълнява на клиентската машина и не изисква сървърни ресурси. Той в случая осигурява мобилността на приложението. Тоест JavaScript позволява на модулът да работи и на външни домейни, освен основния. PHP от своя страна е сървърен скрипт, който се изпълнява на сървърната машина. Той може да генерира такава функционалност самостоятелно, но само на текущия домейн.
По принцип тази размяна на променливи и обекти между JavaScript и PHP, се прави с модулът на JavaScript - Ajax (Asynchronous JavaScript and XML). Този модул обаче работи само на ниво домейн и не може да се използва между различни домейни. Това е направено с цел предпазване от определен род злоупотреби. В нашия случай, модулът се поставя на отдалечени домейни, следователно трябва да се намери метод и да се изгради под модул за пренасяне на променливи от начало.
Проучване показва, че повечето модули за сайтове се опитват максимално да се съобразят с дизайна на потребителския сайт. За целта те или използват CSS за оформяне на дизайна, или подготвят шаблони за дизайн, които потребителят избира със съответната параметризация. В нашия случай, JavaScript ни дава много добра основа за използване на CSS. Нещо повече, може да се използват фрагменти от CSS кода на съществуващия сайт автоматично за форматиране на списъците.